Šachy na Dni s Krajem Vysočina 2024

V sobotu 8. 6. 2024 se v sportovně-relaxačním areálu Český mlýn v Jihlavě konala akce Den s Krajem Vysočina, která byla tentokrát zaměřena na sportovní a volnočasové aktivity. Sluníčko, atraktivní program a příjemné prostředí přilákalo v průběhu odpoledne a večera zhruba tři tisíce lidí, rodin s dětmi, mládež i seniory.

Návštěvníci si mohli vyzkoušet tradiční i netradiční sporty, práci hasičů i přijímací testy zdatnosti k policii. Soutěžilo se v tzv. koloběhu, zájem byl o parkurový trénink, ukázky bojových umění, lukostřelbu či posilování. Oblíbená byla biatlonová střelnice i tréninková branka amerického fotbalu.  Na podiu se střídala sportovní vystoupení s ukázkami sportů, program zpestřila hudba – skupiny Bee Band a Zatrestband.

V této pestré a různorodé společnosti se šachy rozhodně neztratily. Stánek Krajského šachového svazu Vysočina byl celé odpoledne doslova v obložení.

Návštěvníci si mohli zahrát šachy na klasické či nástěnné šachovnici, lákadlem byly venkovní šachy. Zájem byl i ze strany ne šachistů naučit se základům, někteří u našeho stánku strávili celé odpoledne, aby odcházeli jako šachisté … Pro děti jsme měli připravenou dílničku s omalovánkami a pexesem s šachovou tématikou. Zájem byl i o šachový kvíz, nástěnky s informacemi o Krajském šachovém svazu Vysočina a jeho úspěších, prezentaci činnosti Šachového centra talentované mládeže v Kraji Vysočina, projekt Šachy do škol i ukázky šachových učebnic a publikací.

Za splněné úkoly byli návštěvníci odměněni dárečky s šachovou tématikou – balonky, náramky, gumičkami a sponkami do vlasů, propiskami, záložkami či plackami. K chuti přišly i bonbonky a drobné občerstvení.

Zájem o přihlášku do šachového oddílu projevily hlavně maminky dětí (mimochodem naši trenéři odhalili několik přirozených talentů), ale i maminky na mateřské dovolené či starší věkové kategorie.

Cíl projektu: „propagovat a popularizovat šachy, oslovit širokou šachovou i nešachovou veřejnost“ tak byl naplněn plnou měrou.

Chtěla bych touto cestou poděkovat svým spoluorganizátorkám – předsedkyni komise mládeže Olze Policarové a krajské manažerce projektu Šachy do škol Drahomíře Kaňkové za perfektní přípravu akce i invenci, s jakou se věnovaly návštěvníkům.

Poděkování patří i všem ostatním, kteří přispěli ke zdaru akce: Marku a Matěji Pavlišovi, Davidu Brychtovi a jeho synům, Zdeňku Ježkovi, Martinu Rybáčkovi, Lukáši Kaňkovi, Karlu Policarovi a jeho synovi, Jiřímu Polanskému, Janě Rybáčkové a Josefu Fišarovi st.

Šachový materiál zapůjčil ŠO Gordic Jihlava, venkovní šachy DDM Náměšť nad Oslavou, nástěnku vyrobili žáci ZŠ a PŠ U Trojice v Havlíčkově Brodě pod vedením paní učitelky Soni Velíškové – i jim patří náš dík.

V neposlední čadě děkujeme Kraji Vysočina za možnost prezentovat šachy na veřejnosti a Šachovému svazu ČR za grantová příspěvek z dotace „Popularizace šachu 2024“ i metodickou podporu při přípravě akce a poskytnutí odkazů na materiály s šachovou tématikou.

Eva Kořínková, předsedkyně Krajského šachového svazu Vysočina

Fotogalerie: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.483560977572632&type=3

https://www.rajce.idnes.cz/kssv/album/den-s-krajem-vysocina-2024-sachy/1638614595

Napsat komentář