V KP družstev mladších žáků vítězí těsně Náměšť

Mladí šachisté TJ+DDM Náměšť nad Oslavou vybojovali v poslední květnový den vítězství v krajském přeboru družstev mladších žáků. Zopakovali tak výhru z roku 2019, tehdy hrálo šest družstev. Loni se z důvodu pandemie tato soutěž vůbec nehrála a letos se těsně po uvolnění po pandemii přihlásila do soutěže tři družstva.

V posledním týdnu se odhlásilo družstvo Gambit Jihlava a tak se souboj o nejlepšího v kraji zúžil na dvě družstva – Světlou a Náměšť. Náměšť byla posílena o čerstvě přestoupivšího Martina Policara z Pelhřimova a hosta Adama Kutila z Velkého Meziříčí. Sestava ve složení 1. Matěj Zezula, 2. Martin Policar, 3. Lucie Šťávová, 4. Adam Kutil, 5. Max Mičánek, 6. Ondřej Malý nebyla favority, neboť soupeři posílili na 1. šachovnici hostem ze Starého Města – „úřadujícím“ mistrem ČR do 10 let. ŠK Světlá nad Sázavou hrála v sestavě: 1. Bayarjavkhlan Delgerdalai, 2. Daniel Srba, 3. Mikeš Šedý, 4. Tereza Pádivá, 5. Pavel Brož, 6. Adam Novotný. Ing. Zdeněk Fiala uspořádal tento turnaj ve sportovním centru Pěšinky ve Světlé, kvůli pandemii byl termín odkládán. Pořadatel měl nachystáno několik variant uspořádání, aby vyhověl neustále se měnícím podmínkám rozvolňování. Turnaj se hrál při dodržení nastavených pravidel, rozestupy i v místnosti. Do hracího sálu měli přístup jen hráči a po jednom zástupci každého družstva.

V prvním zápase byl Matěj Bayarjavkhlanem pozičně přehrán. Martin po nadějném útoku zablokoval pozici a neviděl hrozící nebezpečí svého krále, Daniel pěkně obětoval věž a Martin se před matem musel vzdát. Lucka začala mít postupně navrch a Mikeše přehrála. Adam Kutil měl trochu trému z toho, že hrál úplně první turnaj. Bylo vidět, že tempo rapidu 20 minut na partii + 5 sekund za tah je pro něj rychlé, je zvyklý přemýšlet do hloubky. Čas utíkal a k tomu ještě ztratil kvalitu. Poté však Tereza udělala chybu a Adam získal figuru. Zdálo se, že i s pouhou minutou na hodinách se partie dá s přídavkem 5s za tah dovést do výhry. Nervozita si pak vybrala u obou soupeřů svou daň: Nejprve Adam udělal hrubku, ale Tereza vzápětí přemýšlela celou minutu až do překročení času. Max narazil na rychle hrajícího Pavlíka, ve střední hře ztratil figuru a soupeř mu už nedal šanci na záchranu. Ondra nabídl hned v zahájení zdarma figuru, ale poté co toho Adam Novotný nevyužil, bylo jasné, že v této partii vyhraje ten, kdo udělá předposlední chybu. Ondra to nebyl. Po partii jsme si se všemi Náměšťáky řekli důležité momenty prvního kola a všichni dostali od trenéra, předsedy oddílu i doprovázejících rodičů povzbuzení do odvety po prohře prvního zápasu 2:4.

V odvetě se všichni Náměšťáci rozehráli a úroveň hry se zvedla. Lucka útočila a mohla získat po reklamaci dámu, namísto toho však za chvíli dámu ztratila a se ziskem v této partii jsme se už už loučili. Potom ale spáchal Mikeš druhý nemožný tah a po Lucčině reklamaci podle pravidel vyhrála, vedeme 1:0. Potom předvedl velké zlepšení Max, který Pavla přehrával už od zahájení a ve střední hře ho donutil vzdát. Než jsem stačil dojít k partii Ondry a vysvětlit mu, že v zápasech družstev se při nabídce remízy musí napřed zeptat kapitána, už si se soupeřem potřásli rukama. Ondra nejprve v průběhu partie ztratil figuru, pak ji získal zpátky a vznikla materiálně vyrovnaná koncovka, takže remíza byla spravedlivým výsledkem. V rámci zápasu jsem viděl, že tato partie může rozhodnout zápas a remíza je dobrá! Náměšť vede 2,5:0,5 a podle vývoje ve třech ještě nedohraných partiích to vypadá na výhru 4,5:1,5. Poté dotáhl Adam svou partii spolehlivě k výhře, odvetu hrál s velkou jistotou a nedal Terezce žádnou šanci. Martin zahrál Aljechinovu obranu a díky slabé Danielově první řadě získal v zápletce figuru. Po hrubé Danielově chybě získal ještě kvalitu a s věží navíc výsledek vypadal jednoznačně. Pak trochu přehnal aktivitu a ztratil figuru, čímž si úlohu ztížil, ale v dalším průběhu opět směřoval k jasné výhře. Matěj si odvetu proti mistru ČR, který má ELO o 500 bodů vyšší, pěkně užil. Zahájil aktivně Morra-Gambitem v Sicilské. Ve střední hře ztratil centrálního pěšce, ale vnikl věží na 7. řadu a materiál srovnal. V materiálně rovné a hodně zajímavé pozici po dalším napínavém boji Matěj překročil čas. Proti jasnému favoritovi sehrál odvážnou a kvalitní partii a odnáší si poznání, že může vyrovnanou partii sehrát i s tak silným soupeřem. Náměšť vítězí 4,5:1,5 a těsně se TJ+DDM Náměšť nad Oslavou stává přeborníkem Kraje Vysočina. ŠK Světlá nad Sázavou postupuje na MČR taky, protože po neosazení postupového místa na MČR 2021 Olomouckým krajem získala Náměšť přímý postup ze 14. místa z posledního MČR. Obě družstva si tak vybojovala postup na MČR družstev mladších žáků, které de odehraje v pražském hotelu Don Giovanni ve dnech 11.-13. června. Podrobné výsledky zde: https://chess-results.com/tnr559438.aspx?lan=5&art=1

Petr Mičulka

rozestupy v prostorné místnosti
souboj na 1. šachovnici
vicemistři kraje ze Světlé
vítězové KP – zleva Ondra, Max, Adam, Lucka, Martin a Matěj

Napsat komentář