Zpráva z 11. soustředění talentované mládeže v KŠSV

Poslední (11.) soustředění KCTM v roce 2020 se konalo 30. 12. 2020.

Zhodnocení on-line soustředění KCTM Vysočina 28. 12. 2020 – skupina A

Soustředění se zúčastnilo celkem 13 žáků, což je méně, než bylo v uplynulých soustředěních, nicméně pokles se dal vzhledem k povánoční době čekat a 15 je pořád velmi slušná účast.

Soustředění bylo opět 4-hodinové se třemi kratšími přestávkami (5-10 min). Probral jsem obě plánovaná témata, s tím, že věžové koncovky (V+2P vs V+P) jsem nestihl udělat celé a budu v tomto tématu pokračovat na středečním soustředění. Téma V+3P vs V+2P nechám pak na úvodní soustředění příštího roku.

Technicky proběhlo jako vždy vše bez problémů, děti se do tréninku, jak je jejich zvykem, aktivně zapojovaly. Na závěr každého bloku se řešila jedna úloha, opět rozdělená na dvě části podle obtížnosti.

Z celého soustředění obdrželi všichni účastníci materiál ve formátu pgn, úkoly pošlu po středečním soustředění, na kterém budeme v podstatě pokračovat v dnešních tématech.

Zhodnocení on-line soustředění KCTM Vysočina 30. 12. 2020 – skupina A

Soustředění se zúčastnilo celkem 17 žáků, což je určitý nárůst oproti pondělku, nicméně

méně, než na soustředěních v „předvánoční“ době.

Soustředění bylo opět 4-hodinové se třemi kratšími přestávkami (5-10 min). Dokončili jsme

téma, které se nestihlo na pondělním soustředění (V+2P vs V+P) a podle plánu probrali

druhou polovinu tématu „Visací pěšci“.

Technicky žádné problémy nebyly, vše proběhlo podle plánu, na závěr každého bloku děti

řešily jednu úlohu (opět měly možnost si vybrat obtížnost podle výkonnosti), aktivně se

zapojovaly do teoretických diskuzí či analýz.

Z celého soustředění obdrželi všichni účastníci materiál a úkoly ve formátu pgn. Termín na

vyřešení úloh je 10. leden 2021, poté řešení vyhodnotím, doplním a pošlu tabulku bodování

domácích úkolů.

Zpracoval: GM Petr Velička

Zpráva ze soustředění KCTM 11 online 30. 12. 2020 (skupina B):

Ing. Petr Mičulka si pro skupinu B připravil následující:

  1. Střelec proti jezdci
  2. Tempo, vývin

Soustředění se uskutečnilo online prostřednictvím Skype, kdy se účastníci přihlašovali předem organizátorovi, tak trenérům dle instrukcí v propozicích. Pro přehled účastníků byl pořízen PrintScreen obrazovky se jmény účastníků.

Dnešní soustředění bylo opět čtyřhodinové. Materiály byly připraveny ve formě ChessBase a pro snadnější pochopení jednotlivých myšlenek byly v průběhu výkladu doplňovány systematickou barevnou grafikou. První téma bylo specializováno na koncovky S:J s 1 pěšcem a jeho prosazováním na obou stranách, plány za obě strany + příklady plánů z koncovek s více pěšci. Druhé téma bylo o rozvíjení iniciativy a útoku v případě, že soupeř v zahájení ztrácí tempa a zanedbává vývin. Probraná témata budou ještě zaslána e-mailem včetně úkolů do příštího soustředění.

Skupina B byla obsazena 13 mladými hráči, kteří tentokrát z důvodů popsaných výše nezískávali body za reakce, psané do chatu:

David Brychta (Gambit Jihlava), Adam Brychta (Gambit Jihlava), Ladislav Vojtěch (Spartak Velká Bíteš), Metoděj Vojtěch (Spartak Velká Bíteš), Jakub Stejskal (Gambit Jihlava), Matěj Beránek (Spartak Velká Bíteš), Antonín Čermák (Spartak Pelhřimov), Vojtěch Havel (Spartak Pelhřimov), Pavel Brož (Světlá), Kamila Havelková (Gambit Jihlava), Aleš Havelka (Gambit Jihlava), Stanislav Pelán (TJ+DDM Náměšť nad Oslavou) a Vít Kovařík (Gambit Jihlava).

Petr Mičulka

Napsat komentář