O pelhřimovského pěšce 2023

Šachový oddíl TJ Spartak Pelhřimov, z.s. pořádal v sobotu 20. 5. 2023 sedmý ročník šachového rapid turnaje „ O Pelhřimovského pěšce“, pro všechny příznivce šachu, bez rozdílu věku i výkonnosti. Turnaje se celkem zúčastnilo 120 hráčů/hráček a zahrát si přijeli šachisté nejen z kraje Vysočina, ale i z Českých Budějovic, Vlašimi, Soběslavi, Týna nad Vltavou, Písku, Tábora, Prahy, Lysé nad Labem a Záhřebu. Pořadatelé přivítali i zahraniční účastníky z Polska a Španělska, jejichž ELO napovídalo, že se jedná o zkušené hráče.

V úvodu byli přítomní přivítáni a pořadatelé poděkovali všem svým partnerům/sponzorům za podporu turnaje, bez které by se turnaj nekonal.

V minulých ročnících se bojovalo o pěšce v rámci Festivalu rekordů a kuriozit druhý víkend v červnu. Letos bylo šachové klání již v květnu a tak pořadatelé mohli přivítat hosta pana Josefa Vaňka z Agentury Dobrý den. Pan Vaněk se s účastníky pozdravil, popřál jim hezký turnaj a pozval je na blížící se festival.

Bojovat o pěšce přijel již po třetí i Martin Klimeš ze Zábřehu- handicapovaný hráč, který čelí těžkému životnímu osudu. Na stránkách ŠSČR je zveřejněna výzva o pomoc, na kterou pořadatelé upozornili a vyzvali přítomné o podporu. Šachový oddíl se rozhodl také přispět. Vzhledem ke svému rozpočtu spíše symbolickou částkou z vybraného startovného.

Hrál se jeden společný turnaj Švýcarským systémem na 7 kol, tempem 2x 15 min + 5s/tah. Někteří šachisté/šachistky odehráli napínavé a krásné partie. Bojovalo se tradičně o pěšce, který byl letos oříškovo-rozinkový od společnosti IBK trade, a.s.. Medaile pro 1. – 3. místo v každé kategorii a krásné odměny, které byly z větší části díky partnerům/sponzorům, a všichni obdrželi pamětní medaili vyrobenou místním učilištěm. Do poslední minuty se nevědělo, kdo vyhraje a hodně rozhodovaly pomocné body.

Pro zkrácení dlouhé chvíle zajistili pořadatelé pro nejmladší účastníky dětský koutek. Zde si mohli zahrát různé hry a kreslit. Po čtvrtém kole byla delší pauza na oběd. Většina účastníků využila možnosti oběda v místě konání turnaje.

Po odehrání všech sedmi kol, než bylo vyhlášení výsledků, bylo připraveno pro účastníky překvapení. Malé slečny gymnastky ze Sportovní gymnastiky Pelhřimov si pro tento turnaj připravily hezký program. Ve kterém ukázaly různé sestavy. Představení bylo krásné a líbilo se.

Poté následovalo vyhodnocení turnaje. Nejprve byli vyhlášeni nejmladší a nejstarší účastníci. Nejstarším účastníkem byl Jiří Jiroušek z Pelhřimova (82 let). Nejmladší účastnicí byla Elena Dvořáková z DDM Telč a nejmladším účastníkem byl Štěpán Klement z TJ Jiskra Havlíčkův Brod. Rozdíl mezi nejstarším hráčem a nejmladšími hráči je 76 let.

Celkovým vítězem turnaje se stal David Brychta st. z Gambitu Jihlava, který uhrál 6,5bodu (pouze jedna remíza). Po napínavé vítězné partii v posledním kole na první šachovnici vybojoval vítězství a získal zlatý pohár a prémiovou cenu, která byla ukryta v hlavičce pěšce – voucher pro dvě osoby ve výši 1.000,-Kč v rekreačním zařízení Želivka s.r.o. . Jeho protihráč, pro mnohé favorit turnaje, Lukasz Butkiewicz z Polska se posunul až na 5. místo. Na druhém místě se umístila hráčka z Polska Klara Czaplewska se 6,5 body (také jenom jedna remíza, ale nižší pomocné hodnocení). Třetí místo a bronzový pohár vybojoval Robert Pavlíček se 6 body z TJ Jiskra Humpolec.

Pro nejlepší tři hráče z TJ Spartaku Pelhřimov, z.s. měli pořadatelé připravené plakety (zlatou, stříbrnou a bronzovou). Nejlepším hráčem a držitelem zlaté plakety a druhým obdarovaným prémiovou cenou (z hlavičky pěšce) byl Jiří Alinger s umístěním na celkovém 9. místě. Poté Pavel Slavík 14. místo a Jan Vyhnálek 18.místo (oba 5 bodů).

Vyhlášení dle kategorií – vítězové:

nar. do 2006 s Elem do 1500 – Jiří Alinger, TJ Spartak Pelhřimov, z.s.

nar. do 2006 s Elem nad 1500 – David Brychta st., Gambit Jihlava

H10 – Dvořák Antonín, Gambit Jihlava

D10 – Woloszyn Marta, ZŠ Horní Cerekev

H12 – Policar Martin, TJ Náměšť nad Oslavou

D12 – Mácová Markéta, ŠACHklub Tábor

H14 – Srba Daniel, ŠK Světlá nad Sázavou

D14 – Bártová Hana, ŠK Světlá nad Sázavou

H16 – Martinkovič Adam, ŠACHklub Tábor

D16 – Šťávová Markéta, TJ Náměšť nad oslavou

Po vyhodnocení kategorií následovalo pro mnohé to nejzajímavější. Podle celkového pořadí se četla jména a soutěžící si vybírali z vystavených odměn, obdrželi pamětní medaili a z rozebraného pěšce si každý odnášel pytlík oříšků s rozinkami. Pro každého hráče byla připravena i volná vstupenka do muzea Rekordů a kuriozit, které je jediné svého druhu v ČR.

Dalšími partnery/sponzory, kteří se podíleli na zajištění turnaje jsou:

Agrostroj Pelhřimov, a.s., StaMPi, spol. s r.o., ČUS, Agentura Dobrý den, s.r.o., Zdravé město Pelhřimov, VZP, Tiskárna a vydavatelství 999, Kulturní zařízení města Pelhřimov, Pelhřimovská sportovní s.r.o., SPŠ a SOU Pelhřimov, DUP-družstvo Pivovar Poutník, Centropen a.s., Beach well, Titan spol. s r.o. (BT Bentime), Rodinný pivovar Bernard, Pross reklama s.r.o., Spokar a.s.. Ještě jednou jim patří velké poděkování. Děkujeme i VOŠ a Střední škole hotelové Pelhřimov za zajištění oběda.

Zároveň děkujeme všem za účast a bezproblémový průběh turnaje a těšíme se na další setkání.

Drahomíra Kaňková

Ředitelka turnaje

Členka Šachového oddílu TJ Spartak Pelhřimov, z. s.

odkaz na fotky: https://kdrahus.rajce.idnes.cz/Pelhrimovsky_pesec_2023/

odkaz na výsledky: https://chess-results.com/tnr768146.aspx?lan=5&art=4

Napsat komentář