Zpráva z 9. soustředění ŠCTMKV dne 27. 11. 2021

V sobotu 27.11.2021 se po delší pauze se konalo 9. online šachové soustředění centra talentové mládeže. Celkem se účastnilo 28 hráčů.  Někteří hráči se ještě na poslední chvíli odhlásili. Dali přednost hraní turnaje. I Tak je to solidní účast. Bohužel jsem zaznamenal i ukončení   šachové dráhy u některých hráčů. Naopak se účastnilo několik nováčků, což je velmi potěšující. Snad jim záliba pro šachy vydrží.  Pokud  to bude možné, uspořádáme ještě  1-2 soustředění  pravděpodobně v týdnu  od 27-31. 12.

Zhodnocení on-line soustředění KCTM Vysočina 27.11.2021 – skupina A

Soustředění se zúčastnilo 16 žáků, což je méně, než bývalo na jarních soustředěních, nicméně tento počet mi připadá pro tento typ tréninku optimální. Délka soustředění byla standartně 4-hodiny, s třemi krátkými přestávkami. Byla probrána témata dle propozic, dětem jsem opět ukázal vzorové partie, úlohy děti tentokrát řešily průběžně. Kontrola aktivní účasti dopadla velmi dobře, tentokrát reagovali úplně všichni. Jako obvykle se děti aktivně zapojovaly do dění na tréninku.Problémy s připojením jsem také nezaznamenal.

                                                                                                    Zpracoval GM Petr Velička

Zpráva ze soustředění KCTM 2021-09 online 27.11.2021 (skupina B):

Soustředění se uskutečnilo po delší době opět online prostřednictvím Skype. Také deváté letošní soustředění bylo čtyřhodinové. Ing. Petr Mičulka si pro skupinu „KCTM B Mičulka 27.11“ připravil téma: „Taktika 3 – řešení a rozbor 66 příkladů s hlavními motivy pat, odvazba, vazba zezadu a dalšími taktickými motivy“. Probrali jsme větší množství příkladů na téma pat, odvazba, vazba zezadu, odlákání, přilákání, dvojí úder. Vysvětlili jsme si, jak podobné příklady řešit a jak si motivy vybavit u vlastní partie. Ukázky doplňované v průběhu výkladu barevnou grafikou pro lepší pochopení důležitých myšlenek byly připraveny ve formě ChessBase. Probrané téma bude ještě zasláno e-mailem včetně úkolů do příštího soustředění.

Skupina B byla obsazena 13 mladými hráči, kterým jsem za správná řešení i aktivitu v chatu přiděloval body. Tentokrát šlo převážně o kratičké příklady na taktiku a tak si všichni připsali početný ranec za správná řešení i snahu. U zúčastněných mladých šachistů jsem si poznamenal následující počty bodů:

Adam Brychta (Gambit Jihlava) 5, Andrej Horák (DDM Náměšť) 19, Gabriela Bendová (DDM Náměšť) 24, David Brychta (Gambit Jihlava) 46, Pavel Brož (Světlá) 39, Antonín Č ermák (Spartak Pelhřimov) 29, Alex Brsoyan (Gambit Jihlava) 34, Ondřej Malý (TJ+DDM Náměšť) 21, Viktor Klement (neregistrovaný) 10, Vojtěch Havel (Pelhřimov) 22, Stanislav Pelán (TJ+DDM Náměšť) 9, Adam Novotný (Světlá) 58 bodů a Oskar Kosek (neregistrovaný, zúčastnil se jen krátce) 1 bod.

Zpracoval Petr Mičulka

Jan Zezula, manažer ŠCTMKV

Napsat komentář