Viktor Žigo překvapením MČR

   Stejně jako v letech minulých patřil poslední víkend před vánočními svátky Mistrovství České republiky v bleskovém šachu mužů, žen a mládeže. Mistrovství se konalo v pěkných a prostorných sálech Masarykovy koleje ČVUT v Praze. Kromě nejlepších hráčů na ELO listině si zajistili nominaci i krajští přeborníci. V základním kole se hrálo 13 kol švýcarským systémem a nejlepší 4 postoupili do play off. První šachovnice byly přenášeny on-line, takže i diváci doma mohli vidět, že se v silné konkurenci neztratili ani zástupci Kraje Vysočina.

   V kategorii mládeže reprezentovala Kraj Vysočina trojice Josef Kratochvíl, Antonín a Štěpán Seidl. Pepovi sice nevyšly 3 partie z prvních čtyř kol, ale nekompromisní hrou se dokázal probojovat do play off. Při své stíhací jízdě uhrál s budoucími semifinalisty 2,5 bodu ze 3 partií. V semifinále bohužel prohrál s Jakubem Tůmou, což znamenalo zápas o 3. místo. Zde prohrál s Vaškem Svobodou a tak obsadil celkově 4. místo mezi juniory ČR. Mistrem ČR se stal Jakub Roubalík, který ve finále porazil Jakuba Tůmu.

 

 

   Tonda Seidl podal solidní výkon a skončil na 28. místě. Štěpánovi Seidlovi se v bleskovkách moc nedařilo a tak mu patří 38. příčka. Všichni však věříme, že Štěpánova chvíle přijde na březnovém MČR mládeže do 16 let.

   V kategorii žen reprezentovala Kraj Vysočina Eva Kulovaná. Po základní části Eva dělila 3. až 6. místo. Půl bodu pomocného hodnocení jí chybělo k postupu do play off. Evě Kulované patří v konečném pořadí 5. místo. Mistryní ČR se stala Kateřina Němcová, když ve finále porazila Olgu Sikorovou a třetí místo vybojovala Martina Marečková.

   Zlatým hřebem dne byla kategorie mužů, ve které se sešla velice silná konkurence. Na startovní listině bylo 7 mezinárodních velmistrů, 19 mezinárodních mistrů a 11 hráčů s titulem FM. Šachoví příznivci se těšili na vystoupení momentálně nejlepších hráčů ČR Davida Navary a Viktora Lázničky. Náš kraj zastupoval Viktor Žigo, který byl nasazen až jako 41. ve startovním poli 44 hráčů. Viktor však na ELO nehleděl a odehrál turnaj fantastickým způsobem na prvních deskách. V základní skupině porazil kromě jiného Davida Navaru, Viktora Lázničku i Miloše Jirovského. Zaslouženě tak postoupil mezi nejlepší čtyři hráče a nechal za sebou řadu velmistrů a mistrů. V semifinále však již s Davidem Navarou prohrál a v boji o 3. místo podlehl Janu Bernáškovi. Celkově 4. místo je však velice pěkné. Viktor Žigo se stal největším překvapením mistrovství ČR. Mistrem ČR se stal Miloš Jirovský, který ve finále ublical Davida Navaru. Podrobné výsledky naleznete zde.

 

 

   Článek naleznete také na stránkách ŠK SB Světlá n./S., kde se objeví i fotogalerie.

( Zdeněk Fiala )

 

Napsat komentář