MČR mládeže v rapid šachu

     Zatímco loni měla Vysočina jednoho zástupce v první desítce pořadí (mistrem ČR v kategorii H10 se v roce 2008 stal David Mičulka), letos si naši zástupci vezou ještě lepší, ba dosud nejlepší výsledek na této soutěži. Velkého úspěchu dosáhlo hned několik talentů : Štěpán Seidl se stal mistrem ČR v kategorii H14, Aleš Krčil získal bronz v kategorii H10, Simona Suchomelová čtvrté místo v kategorii D12 a David Mičulka šesté místo v kategorii H12. Kromě zmíněné čtveřice se na pódium, kde byly pouze 1.šachovnice všech kategorií, dostal i Ruda Zezula v H14, během mistrovství bylo možné vidět Vysočinu zastoupenou na pódiu i najednou ve všech chlapeckých kategoriích! Vysočina se nakonec v medailovém pořadí umístila na skvělém 3.místě v rámci krajů ČR. Všichni mladí reprezentanti našeho kraje zasluhují velký obdiv.

    Mistrovství ČR mládeže v rapid šachu se konalo 12.-13.září 2009 v Hradci Králové, celkem 179 nadějných hráčů si z krajských přeborů vybojovalo postup a soutěžili v celkem 6 kategoriích – zvlášť hoši a dívky do 10, 12 a 14 let. Pořadatelé představili některé zajímavé nápady, nepříjemným překvapením naopak byla špatná informovanost, neboť na určitý standard (on-line přenos partií na internet, průběžné informace o výsledcích a nasazení po každém kole jak na internetu, tak vyvěšování výsledků v hracím sále) jsou šachisté při podobných akcích zvyklí.

    Vysočina měla celkem 8 postoupivších. V nejmladší dívčí kategorii D10 startovala dvě děvčata z Humpolce, Anna Nekolová (8.nasazená) a Radka Kvášová (13.nasazená). Děvčata sbírala zkušenosti z vrcholné soutěže a bodový zisk 3 body, resp. 2,5 body stačil jen na 20. a 23.místo. Děvčata jistě nabyté zkušenosti uplatní v dalších turnajích. Zkušenosti z loňského MČR uplatnila Simona Suchomelová z Havlíčkova Brodu (9.nasazená). Turnaj se jí vydařil a 5 bodů jí stačilo na vynikající 4.místo v kategorii D12.

    V chlapeckých kategoriích měla Vysočina 5 nadějných hráčů.V nejstarší kategorii do 14 let Štěpán Seidl ukázal, že vyzrál herně i psychicky a přestože byl až 8.nasazený, probojoval se až na pódium. Nejen, že se tam udržel až do konce mistrovství, ale svou výtečnou hrou si vytvořil náskok a závěrečné dvě remízy mu stačily na 7,5 bodu a zisk titulu mistra ČR v rapid šachu v kategorii H14, což je vynikající úspěch! Kromě poháru, medaile, diplomu a věcné ceny obdržel i žluté tričko pro mistry ČR – výborný nápad pořadatelů. Ve stejné kategorii hrající Rudolf Zezula (12.nasazený) se po raketovém úvodu 3 ze 3 ocitl na pódiu, v dalších partiích proti favoritům se však na něm neudržel a nakonec skončil s 5 body na 13.místě, což je velmi solidní výsledek.

 

Vítězný Štěpán Seidl

Mistr republiky v kategorii H14 – Štěpán Seidl

    Vít Kratochvíl byl 6.nasazeným v kategorii H12. Na rozdíl od vynikajících výkonů v letních turnajích se mu tentokrát nedařilo a skončil se 4,5 body v polovině startovního pole. Na příštích turnajích si malý nezdar jistě vynahradí. David Mičulka byl ve stejné kategorii osmým nasazeným. Po úvodní nečekané prohře se brzy dostal do špičky a přestože nezopakoval loňský závěrečný finiš, bojoval v posledním kole o bronz. Nevyšlo to a musel se s 5,5 body spokojit s celkovým 6.místem. David ale stejně jako Víťa i Simona mohou stejnou kategorii hrát i v příštím roce a svůj výsledek si budou chtít vylepšit.

    Aleš Krčil z Humpolce byl 9.nasazeným v nejmladší chlapecké kategorii H10. Kdo sleduje vývoj talentů na Vysočině, očekával od Aleše stejně jako od ostatních chlapců útok na vysoké příčky. Aleš přání vrchovatě naplnil, když s bojovným srdcem získal 6,5 bodu a po vynikajícím výkonu vybojoval bronzovou medaili !

 

Vlevo bronzový Aleš Krčil

Vlevo bronzový Aleš Krčil v kategorii H10

Umístění zástupců Vysočiny na MČR v rapid šachu (Hradec Králové 12.-13.9.2009) :
H 14 : 1.Štěpán Seidl (Sokol Bedřichov) 7,5 bodů / 9 partií, 13.Rudolf Zezula (TJ Náměšť nad Oslavou) 5, celkem 41 hráčů
H 12 : 6.David Mičulka 5,5, 20.Vít Kratochvíl (oba TJ Náměšť nad Oslavou) 4,5, celkem 39 hráčů
H 10 : 3.Aleš Krčil
(Jiskra Humpolec) 6,5, celkem 38 hráčů
D 12 : 4.Simona Suchomelová
(Jiskra Havlíčkův Brod) 5, celkem 14 hráček
D 10 : 20.Anna Nekolová 3, 23.Radka Kvášová 2,5
(obě Humpolec), celkem 23 hráček

Napsat komentář